Dell 400-ATLJ 800GB SATA Solid State Drive Kit DXD9H S4600

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-ATLJ / 3PVNW 800GB 2.5-Inch SFF 6Gbps TLC HS 512n Mixed Use SATA Solid State Drive Kit DXD9H S4600 - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 800GB 6Gbps MLC SATA Solid State Drive and one Dell DXD9H tray.
Dell 400-ATLJ / 3PVNW 800GB 2.5" Small Form Factor / SFF 6.0 Gb/s TLC Hot Swap / HS 512 Native Mixed Use 3-Drive Writes Per Day / DWPD Serial ATA / SATA Solid State Drive / SSD Kit DXD9H S4600 - Brand New
Increase the storage capacity of your Dell System with 800 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 800 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps.
Manufacturer Part 3PVNW, 03PVNW
Dell Part 400-ATLJ
This kit contains one 2.5" SFF 800GB 6Gbps MLC SATA Solid State Drive and one Dell DXD9H tray.
This product is compatible with the following systems: PowerEdge C6420, R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This product is compatible with the following 14th Generation systems:
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R640 | PowerEdge R740 |
| PowerEdge R740XD | PowerEdge R940XD |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATLJ |
| MFG Part# | 3PVNW 03PVNW |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 800 GB |
| Interface | SATA 6 Gbps |
| Form Factor | 2.5" |
| Features | Advanced format 512n Mixed Use Endurance 3 DWPD 4380TB TBW |
| Data Transfer Rate | 600 MBps (external) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 3PVNW
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






