Dell 400-ATLK 800GB Mixed Use SATA SSD 3.5" Hybrid Carrier kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-ATLK / V360J 800GB SSD 3.5" 6Gbps SATA Mixed Use Hybrid Kit X7K8W / Y004G - Brand New
Dell 400-ATLK / V360J 800GB SSD 3.5" 6Gbps SATA Mixed Use Hybrid Kit X7K8W / Y004G - Brand New
This Genuine Dell SATA SSD kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA 3.5" Solid State Drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | |||
Compatibility
This Genuine Dell SATA SSD kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA 3.5" Solid State Drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R540 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R7415 |
| PowerEdge R7425 | |||
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-ATLK |
| Product Type | Solid State Drive |
| Drive Interface | SATA |
| Drive Width | 2.5" in 3.5" Hybrid Carrier |
| Drive Interface Standard | 6Gb/s SATA |
| Drive Type | Internal |
| Storage Capacity | 800 GB |
| Hot Swappable | YES |
| Rotational Speed (RPM) | Mult-Level Cell (MLC) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: V360J
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






