Dell 400-ATNG 1.92TB SAS Solid State Drive Kit DXD9H PX05SV

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.92TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATNG / WY8YJ 1.92TB 2.5-Inch SFF 12Gbps MLC HS 512n Mixed Use SAS Solid State Drive Kit DXD9H PX05SV - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 1.92TB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell DXD9H tray.
Dell 400-ATNG / WY8YJ 1.92TB / 1920GB 2.5" Small Form Factor / SFF 12.0 Gb/s Multi Level Cell / MLC Hot-Swap / HS 512 Native Mixed Use Serial Attached SCSI / SAS Solid State Drive / SSD Kit DXD9H PX05SV - Brand New
Highlights
- Offers up to 1.92 TB storage capacity
- Equipped with Serial Attached SCSI (SAS) interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 1.92 TB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 1.92 TB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
Manufacturer Part# : WY8YJ, 0WY8YJ
Dell Part# : 400-ATNG
This kit contains one 2.5" SFF 1.92TB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell DXD9H tray.
This product is compatible with the following systems: PowerEdge C6420, R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This product is compatible with the following 14th Generation systems:
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R640 | PowerEdge R740 |
| PowerEdge R740XD | PowerEdge R940XD |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATNG |
| MFG Part# | WY8YJ 0WY8YJ |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 1.92TB / 1920GB |
| Interface | SAS 12 Gbps |
| Form Factor | 2.5" |
| Features | Advanced format 512n Mixed-Use Endurance |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: WY8YJ 0WY8YJ
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty








