Dell 400-ATNI 1.92TB SAS Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G PX05SV

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.92TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-ATNI / GKJMV 1.92TB 3.5-Inch 12Gbps MLC 512n Mixed Use SAS Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G PX05SV - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 1.92TB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
Dell 400-ATNI / GKJMV 1.92TB / 1920GB 3.5" 12.0 Gb/s Multi-Level Cell / MLC 512 Native Mixed Use SAS Hybrid Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G PX05SV - Brand New
- Offers up to 1.92 TB storage capacity
- Equipped with Serial Attached SCSI (SAS) interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Manufacturer Part GKJMV, 0GKJMV
Dell Part 400-ATNI
This kit contains one 2.5" SFF 1.92TB 12Gbps MLC SAS Solid State Drive and one Dell Hybrid X7K8W / Y004G tray.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ATNI |
| MFG Part# | GKJMV 0GKJMV |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 1.92TB / 1920GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12GB/S |
| Features | Advanced format 512n Write Intensive Endurance |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Carrier |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: GKJMV 0GKJMV
Weight: 1.1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






