Dell 400-AUYJ 1TB SAS Hard Drive Kit NRX7Y

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 400-AUYJ / M6NTH 1TB 2.5-Inch 6Gbps 7.2K RPM HS 512n SAS Hard Drive Kit NRX7Y – Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 1TB / 1000GB 6Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y tray and is fully compatible with Dell PowerEdge M520 and M620 Blade servers.
Dell 400-AUYJ / M6NTH 1TB / 1000GB 2.5” 6.0 Gb/s 7200 RPM HS / Hot Swap 512n / 512 Native SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Drive Kit NRX7Y – Brand New
Highlights
- Offers - 1 TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 7.2 RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 1 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7.2 RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Manufacturer Part# : M6NTH, 0M6NTH
Dell Part# : 400-AUYJ
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 1TB / 1000GB 6Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell NRX7Y Tray.
This kit is fully compatible with the following systems:
PowerEdge M420, M520, M620, M630, M820, M830, M915, VRTX, FC630, FC830, FC640, M640, M640 VRTX
Compatibility
This kit is fully compatible with the following systems:
| PowerEdge M420 | PowerEdge M520 | PowerEdge M620 | PowerEdge M630 |
| PowerEdge M820 | PowerEdge M830 | PowerEdge M915 | PowerEdge VRTX |
| PowerEdge FC630 | PowerEdge FC830 | PowerEdge FC640 | PowerEdge M640 |
| PowerEdge M640 VRTX |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 1TB /1000GB 6Gbps SFF SAS Hard Disk Drive
(1) Dell NRX7Y Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AUYJ |
| Manufacturer Part # | M6NTH 0M6NTH |
| Drive Type | Hard drive - hot-swap |
| Capacity | 1TB / 1000GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Features | Advanced format 512n |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: M6NTH 0M6NTH
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






