Dell 400-AWMV 12TB SATA Hard Drive Kit X7K8W

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 12TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-AWMV / Y7RKC 12TB 3.5-Inch LFF 6Gbps 7.2K RPM 512e SATA Hard Drive Kit X7K8W – Refurbished
This kit contains one 3.5" LFF 12TB / 12000GB 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
Dell 400-AWMV / Y7RKC 12TB / 12000GB 3.5” LFF/ Small Form Factor 6.0 Gb/s 7200 RPM 512e / 512 Emulation SATA / Serial ATA HDD / Hard Drive Kit X7K8W – Refurbished
Highlights
- Offers - 12 TB capacity to store large amount of data
- Serial ATA interface delivers high data transfer speeds
- 7.2K RPM spindle speed ensures excellent performance
Overview
Increase the storage capacity of your system with the 12 TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7.2K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
Please note the following restrictions: VMware does not support 512e or 4Kn hard drives. 4Kn hard drives are only supported on Win 2012 and UEFI boot and some Linux. 512e hard drives are only supported with Win2008R2 or greater and some Linux.
Manufacturer Part# : Y7RKC, 0Y7RKC
Dell Part# : 400-AWMV
This kit contains one 3.5" LFF 12TB / 12000GB 6Gbps 7.2K SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
This Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
PowerEdge R640, R740, R740XD, R940, R440, R641, R7415, R7425
Compatibility
This Kit is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 | |
| PowerEdge R440 | PowerEdge R641 | PowerEdge R7415 | ||
| PowerEdge R7425 |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 12TB / 12000GB 6Gbps LFF SATA Hard Disk Drive
(1) Dell X7K8W Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-AWMV |
| Manufacturer Part # | Y7RKC 0Y7RKC |
| Drive Type | Hard drive - internal |
| Capacity | 12TB / 12000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Features | Advanced format 512e |
| Drive Transfer Rate | 600 MBps (external) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Compatible Bay | 3.5 |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: Y7RKC 0Y7RKC
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






