Dell 400-AZHO / 06Y5D 800GB Hybrid SAS Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G, AG

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AZHO / 06Y5D 800GB 3.5-Inch LFF 12Gbps MLC 512e HS Mixed Use Hybrid SAS Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G, AG - Brand New
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 800GB 6Gbps SATA Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in X7K8W tray with a Y004G mounting bracket.
Dell 400-AZHO / 06Y5D 800GB 3.5" LFF / Large Form Factor 12.0 Gb/ s MLC / Multi Level Cell 512e / 512 Emulation HS / Hot-Swap MU / Mixed Use 3-DWPD / Drive Writes Per Day Hybrid SAS / Serial Attached SCSI SSD Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G, - Brand New
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 800GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 800GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12Gbps.
- Offers up to 800GB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 800GB 6Gbps SATA Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in X7K8W tray with a Y004G mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane.
This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge R640, R740, R740XD, R940 systems.
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 3.5" hard drives including:
PowerEdge R640PowerEdge R740PowerEdge R740XDPowerEdge R940
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 800GB 12Gbps SAS solid state drive
- 1x 3.5in Dell X7K8W tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Model Number | 400-AZHO |
| Alt Model Number | 06Y5D |
| Type | Solid State Drive Hot-Swap |
| Capacity | 800GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Advanced Format 512e Mixed-Use |
| Data Transfer Type | 1.2 GBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 3 |
| SSD Endurance | 4380 TB |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | Hybrid Carrier |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 06Y5D
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






