Dell 400-AZIU TJY1T 800GB SAS 12Gbps Mixed Use MU 3.5" SSD Gen 14 PowerEdge

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-AZIU TJY1T 800GB SAS Mixed Use MU 3.5 Inch 12Gbps Solid State Drive SSD Kit X7K8W-Y004G - Refurbished
This product include one Dell certified 800GB 12Gbps SAS Solid State Drive with Dell firmware, and one caddy for compatible Dell systems.
Features & Benefits
- Offers 800GB storage capacity
- SAS interface, with 12Gbps data transfer rate
- Solid-state design offers ruggedness and fast data access
Compatibility
This Dell certified drive is fully compatible with Dell Servers and Storage arrays that support SAS 3.5" drives including but not limited to:
| PowerEdge C6400 | PowerEdge C6420 | PowerEdge C6520 | PowerEdge C6525 | PowerEdge HS5610 |
| PowerEdge HS5620 | PowerEdge R240 | PowerEdge R250 | PowerEdge R260 | PowerEdge R340 |
| PowerEdge R350 | PowerEdge R360 | PowerEdge R440 | PowerEdge R450 | PowerEdge R470 |
| PowerEdge R540 | PowerEdge R550 | PowerEdge R640 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R650 |
| PowerEdge R650XS | PowerEdge R6515 | PowerEdge R6525 | PowerEdge R660xs | PowerEdge R6615 |
| PowerEdge R6625 | PowerEdge R6715 | PowerEdge R6725 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD |
| PowerEdge R740XD2 | PowerEdge R7415 | PowerEdge R7425 | PowerEdge R750 | PowerEdge R7515 |
| PowerEdge R7525 | PowerEdge R760 | PowerEdge R760XD2 | PowerEdge R760XS | PowerEdge R7615 |
| PowerEdge R7625 | PowerEdge R7715 | PowerEdge R7725 | PowerEdge T350 | PowerEdge T360 |
| PowerEdge T550 | PowerEdge T560 | PowerVault MD2412 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Dell MPN | 400-AZIU |
| Alternative Part Numbers | TJY1T |
| Tech Specs | |
| Type | Solid State Drive - Internal |
| Capacity | 800GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Features | Enterprise Mixed Use / MU |
Weight: 1.1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






