Dell 400-BCNZ / 62MV6 480GB 2.5in 12Gbps TLC HS 512 Mixed Use SAS Solid State Drive Kit 8FKXC, PM5-V

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 480GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-BCNZ / 62MV6 480GB 2.5in 12Gbps TLC HS 512 Mixed Use SAS Solid State Drive Kit 8FKXC, PM5-V – Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 480GB 12Gbps TLC SAS Solid State Drive and one Dell 2.5" 8FKXC tray
Dell 400-BCNZ / 62MV6 480GB 2.5in 12Gbps TLC HS 512 Mixed Use SAS Solid State Drive Kit 8FKXC, PM5-V – Brand New
Highlights
- Offers up to 480 GB storage capacity
- Equipped with Serial Attached SCSI (SAS) interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 480 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 480 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12 Gbps .
Manufacturer Part# : 62MV6 , 062MV6
Dell Part# : 400-BCNZ / 400-BCNQ / FHM4J
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R330 | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R730 | PowerEdge R730xd | PowerEdge R930 | PowerEdge T330 |
| PowerEdge T430 | PowerEdge T530 | PowerEdge T630 | PowerEdge R830 |
| Precision R7910 | PowerVault MD1220 | PowerVault MD1420 | PowerVault MD3420 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T640 | PowerVault ME4024 | PowerVault ME424 |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 480GB 6Gbps 2.5" SFF SATA Solid State Disk Drive
(1) Dell 2.5" 8FKXC Drive Tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-BCNZ |
| Manufacturer Part # | GMW91 0GMW91 |
| Drive Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 480GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Features | Mixed Use Endurance Advanced format 512n |
| Drive Transfer Rate | 1.2 GBps (external) |
| Drive Writes Per Day (DWPD) | 3 |
| SSD Endurance | 2628 TB |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: GMW91 0GMW91 400-BCNQ FHM4J
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






