Dell 400-BDQE 3.84TB SATA Read Intensive 2.5in 6Gbps Cabled Solid State Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.84TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-BDQE / PHR0P 3.84TB 2.5-Inch SFF 6Gbps TLC 512e Read Intensive SATA Cabled Solid State Drive Kit, S4510 - Refurbished
This kit contains one 3.84TB 6Gbps 2.5" SATA Cabled Bare Solid State Drive.
Highlights
- Offers up to 3.84TB storage capacity
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 3.84TB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 3.84TB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6Gbps.
Manufacturer Part# : PHR0P, 0PHR0P
Dell Part# : 400-BDQE
This kit contains one 3.84TB / 3.840GB 6Gbps 2.5" SATA Cabled Bare Solid State Drive.
This product is compatible with the following systems: PowerEdge R230, R230XL, R330, R330XL, R430, R630, R630XL, R730, R730XD, R730xd XL, R830, T430, T440, T630, T640
Compatibility
This product is compatible with the following systems:
| PowerEdge R230 | PowerEdge R230XL | PowerEdge R330 |
| PowerEdge R330XL | PowerEdge R430 | PowerEdge R630 |
| PowerEdge R630XL | PowerEdge R730 | PowerEdge R730XD |
| PowerEdge R730xd XL | Poweredge R830 | PowerEdge T430 |
| PowerEdge T440 | PowerEdge T630 | PowerEdge T640 |
Specifications
This kit contains one 64GB 6Gbps 2.5" SATA Cabled Bare Solid State Drive.
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part # | 400-BDQE |
| Manufacturer Part # | PHR0P 0PHR0P |
| Type | Solid State Drive |
| Capacity | 3.84TB / 3840GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Features | Read-Intensive Endurance Advanced Formatting 512e |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: PHR0P
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
