Dell 400-BDWF 240GB SATA Solid State Drive Kit NRX7Y, S4610

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 240GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-BDWF / 1H2YY 240GB 2.5-Inch SFF 6Gbps TLC Mixed Use 512e SATA Solid State Drive NRX7Y Kit, S4610 - Brand New
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 240GB 6Gbps SATA SSD Hard Drive and one Dell NRX7Y tray
Dell 400-BDWF / 1H2YY 240GB 2.5" SFF / Small Form Factor 6.0 Gb/s TLC / Triple Level Cell MU / Mixed Use 512e / 512 Emulation SATA / Serial ATA SSD / Solid State Drive NRX7Y Kit, S4610 - Brand New
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 240GB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 240GB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6Gbps.
- Offers up to 240GB storage capacity
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable:
Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards and are more shock resistant - Faster:
Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives. - Quieter:
Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives. - Lighter:
Flash-based SSDs weigh considerably less. - Cooler:
SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system. - More Efficient:
Consume less power at peak load.
This kit contains one Small Form Factor 2.5 inch 240GB 6Gbps SATA SSD Hard Drive and one Dell NRX7Y tray
This product is compatible with the following systems: PowerEdge C6420, FC630, FC640, FC830, M630, M630P, M640, M640 VRTX, M830, M830p
Manufacturer Part 1H2YY, 01H2YY
Dell Part 400-BDWF
Compatibility
| PowerEdge C6420 | PowerEdge FC630 | PowerEdge FC640 | PowerEdge FC830 |
| PowerEdge M630 | PowerEdge M630P | PowerEdge M640 | PowerEdge M640 VRTX |
| PowerEdge M830 | PowerEdge M830P |
Specifications
This complete drive kit contains:
(1) 240GB 6.0Gbps SFF SATA / Serial ATA Solid State Drive
(1) Dell NRX7Y drive tray
(4) Screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 400-BDWF |
| Alt Product Name | 1H2YY 1H2YY |
| Type | Solid State Drive |
| Capacity | 240GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Data Transfer Rate | 600 MBps |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 1H2YY
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






