Dell 400-BEGZ / VG4M1 12TB SAS HDD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 12TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-BEGZ / VG4M1 12TB 3.5-Inch 7.2K RPM 12Gbps NL SAS Hard Drive Kit - Brand New
This kit contains one 3.5" LFF 12TB / 12000GB 7.2K SAS hard drive and one Dell HGV5J tray.
Dell 400-BEGZ / VG4M1 12TB / 12000GB 3.5" 7200 RPM 12.0 Gb/s NL / Near-Line SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive / HDD Kit with HGV5J tray - Brand New
This kit contains one 12000GB / 12TB 7.2K 12.0Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell HGV5J tray.
Increase the storage capacity of your system with the 12TB Hard Drive from Dell. Offering a rotational speed of 7K RPM, this drive provides fast disk access. Featuring SAS interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speeds.
- Offers - 12TB capacity to store large amount of data
- SAS interface delivers high data transfer speeds
- 7K RPM spindle speed ensures excellent performance
Compatibility
| Powervault ME4084 | PowerVault ME484 | ||
Specifications
This kit includes ...
- 1x 12TB 7.2K SAS hard drive
- 1x Dell X7K8W tray
- 4x mounting screws
| Dell SAS Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-BEGZ |
| General | |
| Device Type | Hard Drive - Near-Line |
| Capacity | 12TB / 12000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Data Transfer Rate | 1.2 GBPS (EXTERNAL) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: VG4M1
Weight: 1.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






