Dell 400-BFWQ / NXK13 3.84TB 3.5" 12Gbps SAS 512e Mixed Use Hybrid SED FIPS 140 Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.84TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-BFWQ / NXK13 3.84TB 3.5" 12Gbps SAS 512e Mixed Use Hybrid SED FIPS 140 Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 3.84TB / 3840GB SAS 512e Solid State Drive and one Dell 3.5" X7K8W 3.5" Dell 14th Gen tray with a Y004G mounting bracket.
Dell 400-BFWQ / NXK13 3.84TB 3.5" 12Gbps SAS 512e Mixed Use Hybrid SED FIPS 140 Solid State Drive Kit X7K8W / Y004G - Brand New
Highlights
- Offers up to 3.84TB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
- SED Encryption / FIPS 140-2
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 3.84TB / 3840GB 12Gbps SAS SED / FIPS140 Solid-State Drive and one Dell Hybrid 3.5in X7K8W tray with a Y004G mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 3.5" backplane.
This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell PowerEdge 14th Generation LFF Rack Servers
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 3.84TB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 3.84TB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12Gbps.
Manufacturer Part# : NXK13, 0NXK13
Dell Part# : 400-BFWQ /
Compatibility
This Drive is fully compatible with Dell PowerEdge Gen14 and Gen15 Dell Servers and Storage arrays that support SAS 3.5" drives including:
| PowerEdge C6420 | PowerEdge C6520 | PowerEdge C6525 | PowerEdge R240 |
| PowerEdge R250 | PowerEdge R340 | PowerEdge R350 | PowerEdge R440 |
| PowerEdge R450 | PowerEdge R540 | PowerEdge R550 | PowerEdge R640 |
| PowerEdge R650 | PowerEdge R650XS | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD |
| PowerEdge R740XD2 | PowerEdge R7425 | PowerEdge R750 | PowerEdge R750XS |
| PowerEdge R750XA | PowerEdge R7515 | PowerEdge R840 | PowerEdge R940 |
| PowerEdge R940XA | PowerEdge T350 | PowerEdge T550 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 3.84TB / 3840GB 12Gbps SAS SED Encrypted / FIPS 140-2 solid state drive
- 1x 3.5in Dell X7K8W tray / caddy
- 1x Dell Y004G adapter / bracket
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-BFWQ |
| Manufacturer Part# | NXK13 0NXK13 |
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 3.84TB / 3840GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Encryption Algorithm | FIPS 140-2 |
| Data Transfer Type | 1200 Mbps |
| Feature | Advanced format 512e Mixed Use |
| Compatible Bay | 2.5" or 3.5" (with included bay adapter) |
| Included Accessories | 3.5-inch bay adapter |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: NXK13 0NXK13
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






