Dell 400-BGKB / FRJ8V 3.84TB 2.5inch 12Gbps SAS TLC 512e Read Intensive SED FIPS 140-2 Solid State Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.84TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 400-BGKB / FRJ8V 3.84TB 2.5inch 12Gbps SAS TLC 512e Read Intensive SED FIPS 140-2 Solid State Drive Kit DXD9H, PM5-R - Brand New
This kit contains one 2.5" SFF 3.84TB / 3840GB TLC SAS SED FIPS 140-2 Solid State Drive and one Dell 2.5" DXD9H Tray for Dell Gen14 Rack Servers.
Dell 400-BGKB / FRJ8V 3.84TB 2.5inch 12Gbps SAS TLC 512e Read Intensive SED FIPS 140-2 Solid State Drive Kit DXD9H, PM5-R - Brand New
Highlights
- Offers up to 3.84TB storage capacity
- Equipped with SAS interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
- SED Encryption / FIPS 140-2
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 3.84TB Solid State Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 3.84TB, enabling users to store large amounts of data. This drive delivers enhanced data transfer speed of up to 12Gbps.
Manufacturer Part# : FRJ8V
Dell Part# : 400-BGKB
This kit includes one Small Form Factor 2.5 inch 3.84TB / 3840GB 12Gbps SAS SED Encrypted FIPS 140-2 Solid-State Drive and one Dell DXD9H 2.5" mounting bracket.
This kit is for use in Dell systems with 2.5" backplane.
This Dell original hard drive kit is fully compatible with: Dell Poweredge 14th Generation Servers
Compatibility
This tray/caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays that support SATA or SAS 2.5" hard drives including:
| PowerEdge R340 | PowerEdge R440 | PowerEdge R540 | |
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
| PowerEdge C6420 | PowerEdge R7515 | PowerEdge R6515 | PowerEdge R7525 |
| PowerEdge R7415 | PowerEdge R6525 | PowerEdge C6525 | PowerEdge R940xa |
| PowerEdge R7425 | PowerEdge R6415 | PowerEdge R840 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 2.5in 3.84TB / 3840GB 12Gbps SAS SED Encrypted FIPS 140-2 solid state drive
- 1x 2.5in Dell DXD9H tray / caddy
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-BGKB |
| Manufacturer Part# | FRJ8V |
| Device Type | Solid state drive - internal |
| Capacity | 3.84TB / 3840GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SAS 12Gbps |
| Data Transfer Type | 1200 Mbps |
| Feature | Advanced format 512e Read-Intensive Endurance |
| Compatible Bay | 2.5" |
| SED Encryption | SED FIPS 140-2 |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: FRJ8V 0FRJ8V
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






