Dell 400-BLLE 6T6TD 8TB SATA 6Gbps 7.2K RPM 512e Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 8TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 400-BLLE / 6T6TD 8TB 3.5” LFF 6Gbps 7.2K RPM 512e HS SATA Hard Drive Kit X7K8W - Brand New
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 8TB / 8000GB 6Gbps 7200 RPM SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
Dell 400-BLLE / 6T6TD 8TB / 8000GB 3.5” Large Form Factor 6.0 Gb/s 7200 RPM 512 Emulation Hot-Swap Serial ATA / SATA Hard Drive / HDD Kit X7K8W - Brand New
Manufacturer Part #: 6T6TD , 06T6TD
Dell Part #: 400-BLLE
HIGHLIGHTS
- Offers up to 8 TB storage capacity
- Equipped with Serial ATA interface which delivers high data transfer rate
- 7200 RPM spindle speed ensures excellent performance
OVERVIEW
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 8 TB Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 8 TB, enabling users to store large amounts of data. Featuring Serial ATA interface, this hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps .
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 8TB / 8000GB 6Gbps 7200 RPM SATA Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
This product is compatible with the following Dell 14Gen systems:
PowerEdge C6520
PowerEdge HS5610
PowerEdge R350
PowerEdge R360
PowerEdge R660
PowerEdge R760
PowerEdge R7615
PowerEdge R7625
PowerEdge T350
PowerEdge T360
PowerEdge T550
PowerEdge T560
Compatibility
This Drive is fully compatible with the following SATA 3.5" Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays:
| PowerEdge C6520 | PowerEdge HS5610 | PowerEdge R350 | PowerEdge R360 |
| PowerEdge R660 | PowerEdge R760 | PowerEdge R7615 | PowerEdge R7625 |
| PowerEdge T350 | PowerEdge T360 | PowerEdge T550 | PowerEdge T560 |
Specifications
This kit includes:
- 1x 8TB / 8000GB 6Gbps 3.5" SATA Hard Drive
- 1x Dell X7K8W
- 4x mounting screws
| Product Specifications | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-BLLE |
| Manufacturer Part# | 6T6TD 06T6TD |
| Device Type | Hard Drive - Hot-Swap |
| Capacity | 8TB / 8000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SATA 6Gbps Serial ATA 600 |
| Data Transfer Type | 600 Mbps (External) |
| Spindle Speed | 7200 RPM |
| Feature | Advanced Format 512e |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 6T6TD 06T6TD
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






