Dell 401-ABHX 12TB SAS Hard Drive

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 12TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell 401-ABHX 12TB 3.5" LFF 12Gbps 7.2K RPM 512e SAS Hard Drive Kit X7K8W - Refurbished
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 12TB / 12000GB 12Gbps 7200 RPM SAS Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
Dell 401-ABHX 12TB / 12000GB 3.5" Large Form Factor 12.0 Gb/s 7200 RPM 512 Emulation Serial Attached SCSI / SAS Hard Drive / HDD Kit X7K8W - Refurbished
This kit contains one 3.5" Large Form Factor 12TB / 12000GB 12Gbps 7200 RPM SAS Hard Drive and one Dell X7K8W tray.
This product is compatible with the following Dell 14Gen systems: PowerEdge R640, R740, R740XD, R940
Compatibility
This Drive is fully compatible with the following SAS 3.5" Dell PowerEdge Gen 14 Servers and Storage arrays:
| PowerEdge R640 | PowerEdge R740 | PowerEdge R740XD | PowerEdge R940 |
Specifications
| Dell Hard Drive | |
|---|---|
| Dell Part# | 400-ABHX |
| Device Type | Hard drive - Nearline |
| Capacity | 12TB / 12000GB |
| Form Factor | 3.5" |
| Interface | SAS 12Gb/s |
ROHS Compliant
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






