Dell 462-6516 2TB SAS Hard Drive Kit

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 2TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
Dell 462-6516 2TB 3.5 in 6Gbps 7.2K RPM NL HS SAS F238F Kit - Refurbished
This kit contains one Large Form Factor 3.5 inch 2TB 6Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell F238F tray.
Dell 462-6516 2000GB 3.5" 6.0 Gbps 7200 RPM Near Line Hot Swap Serial Attached SCSI F238F Kit - Refurbished
This kit contains one Large Form Factor 3.5 inch 2TB 6Gbps SAS / Serial Attached SCSI Hard Drive and one Dell F238F tray.
Compatibility
This drive is compatible with any server that accepts 3.5in x 1.0in (LFF Hard Drive) SAS Drives.
Specifications
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Model Number | 462-6516 |
| Capacity | 2TB/2000GB |
| Near Line | Yes |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Rotational Speed | 7,200 RPM |
| Hot Swappable | Yes |
| Form Factor | 3.5" LFF |
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




