Dell 960GB SATA SSD 6Gbps for R630 R730 PowerEdge Gen13 Read Intensive RI 2.5 Inch 512e Hot Swap with Tray

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 960GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
Description
Dell 960GB SATA SSD 6Gbps Read Intensive RI 2.5 inch 512e Hot Swap with Tray for R630 R730 PowerEdge Gen13 Servers - Refurbished
This kit contains one 2.5" SFF 960GB 6Gbps TLC SATA Solid State Drive and one Dell tray.
Highlights
- Offers up to 960 GB storage capacity
- Equipped with SATA interface which delivers high data transfer rate
- Solid State design offers ruggedness and fast data access
Benefits of SSD over spin drives:
- More Durable: Feature a non-mechanical design of NAND flash mounted on circuit boards, and are more shock resistant.
- Faster: Faster data access, boot ups, file transfers, and an overall quicker computing experience than hard drives.
- Quieter: Run at near silent operation unlike loud, whirring hard disc drives.
- Lighter: Flash-based SSDs weigh considerably less.
- Cooler: SSDs require little power to operate, resulting in less heat output by your system.
- More Efficient: Consume less power at peak load.
Overview
Increase the storage capacity of your Dell™ System with 960 GB Solid State Hard Drive from Dell. It boasts a storage capacity of up to 960 GB, enabling users to store large amounts of data. This hard drive delivers enhanced data transfer speed of up to 6 Gbps .
This kit is for use in Dell systems with 2.5" backplane. This Dell original hard drive kit is fully compatible with Gen13 Dell PowerEdge Servers
Compatibility
This Genuine Dell Certified SSD kit in 2.5" caddy is fully compatible with Dell PowerEdge Gen13 Dell Servers and Storage arrays that support SATA 2.5" drives including:
| PowerEdge FC630 | PowerEdge FC830 | PowerEdge R230 | PowerEdge R230XL |
| PowerEdge R330 | PowerEdge R330XL | PowerEdge R430 | PowerEdge R530 |
| PowerEdge R530XD | PowerEdge R630 | PowerEdge R630XL | PowerEdge R730 |
| PowerEdge R730XD | PowerEdge R730XL | PowerEdge R830 | PowerEdge R930 |
| PowerEdge T330 | PowerEdge T430 | PowerEdge T630 |
Specifications
| Dell Solid State Drive | |
|---|---|
| Device Type | Solid state drive - hot-swap |
| Capacity | 960GB |
| Form Factor | 2.5" |
| Interface | SATA 6GB/S |
| Features | Read Intensive Endurance |
| Drive Transfer Rate | 6 GBps (external) |
| Compatible Bay | 2.5" |
| Included Accessories | 2.5" Carrier |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






