Dell 300GB 15K 6Gbps SAS HDD Hard Drive Dell D8NGG / Toshiba AL14SXL30EN SFF Serial SCSI

- In Stock:87Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 300GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
| RAM: | 128MB |
Description
Dell D8NGG / Toshiba AL14SXL30EN 300GB 15K 6Gbps SFF Serial SCSI / SAS Hard Drive HDD - Brand New OEM
Dell D8NGG / Toshiba AL14SXL30EN 300GB 15K 6Gbps SFF Serial SCSI / SAS Hard Drive HDD - Brand New OEM
Delivers Toshiba's highest Mission Critical disk drive performance and reliability with capacities up to 600GB in a power-saving, low-latency 2.5-inch form-factor.
15,000rpm performance and industry-leading low latency (2.0ms)
512 native sector length support in all capacities for optimum compatibility
Mission Critical performance and data reliability
Compatibility
This drive is compatible with any server that accepts Dell small form factor 2.5" SAS drives.
Specifications
| Model Number | AL14SXL30EN |
| Dell Part Number | D8NGG |
| Formatted Gbytes | 300 |
| Bytes per sector | 512 |
| Spindle speed (RPM) | 15,000 |
| I/O data transfer rate (MBps) | 600 |
| Cache buffer | 64 MB |
| Interface Type | 6.0Gbps SAS |
| Seek time (read / write) ms | 7.5 / 8.5 |
| Sustainted Data Transfer Rate | 115MB/s |
| Dimensions (HxLxW) mm | 15 / 100.45 / 70.1 |
| Weight | 0.200 kg |
| Operating Shock (Read) | 25G, 2ms |
| Temperature - Operating | 5C -60C |
| Temperature - Non-operating | -40C - 70C |
| Current Requirements 12VDC (Read/Write, Idle) | 10.8w / 8.0w |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: D8NGG 0D8NGG
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




