Dell EMC PowerStore 005050493 / 118000839 3.84TB 2.5" U.2 PCIe 4 NVMe RI SSD

- Special Order - Call for Lead TimeSpecial Order - Call for Lead Time
This item has a variable lead time for fulfilment. Please call us to discuss. Your credit card will be authorized in full on the day of ordering; it will not be charged until the day of shipment.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.84TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | NVMe U.2 |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | PCIe 4.0 32GBps |
Description
Dell EMC PowerStore 005050493 / 118000839 / Samsung PM1733 / MZ-WLJ3T8A / MZWLJ3T8HBLS-00AC9 3.84TB / 3840GB 2.5" U.2 NEBS certified PCIe 4.0 x4 NVMe Flash RI SSD / Solid State Drive w/ 193411180527 tray - Certified 95 OEM
Compatibility
This drive is compatible with the following Dell EMC PowerStore Servers:
Dell EMC PowerStore 500T
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| Product Name | 005050493 / 118000839 |
| Product Type | Solid State Drive |
| Drive Interface | PCIe Gen4 X4 |
| Drive Width | 2.5" |
| Form Factor | U.2 |
| Storage Capacity | 3840GB / 3.84TB |
| Performance | |
| Sequential Read | 7000 MB/s |
| Sequential Write | 3800 MB/S |
| Random Read | 150K IOPS |
| Random Write | 135K IOPS |
| Reliability | |
| DWPD (Disk Writes Per Day) | 1 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 5050493 118000839 MZWLJ3T8HBLS-00AC9
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty
