Dell Enterprise GW8T1 / Samsung PM1645 Series MZILT800HBHQAD3 / MZ-ILT800C 800GB 12Gbps 2.5in SFF Mixed Use SAS SSD

- In Stock:2Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell Enterprise GW8T1 / Samsung PM1645 Series MZILT800HBHQAD3 / MZ-ILT800C 800GB 12Gbps 2.5in SFF Mixed Use SAS SSD - Certified 95
Dell Enterprise GW8T1 / Samsung PM1645 Series MZILT800HBHQAD3 / MZ-ILT800C 800GB 12Gbps 2.5in SFF Mixed Use SAS SSD - Certified 95
- Ultra-High Capacity SAS SSD
- High Speed with Low Latency
- Reliable Storage, 24/7 Operation
- Top Solution for Diverse Applications
- Best Solution for Heavy Demands
DPN: GW8T1 0GW8T1
PM1645 2.5” SAS SSD Samsung PM1635a solid-state drive offers up to 1,000 times the performance of 15K RPM hard disk drives at a comparable cost per gigabyte.
Samsung PM1645 SAS SSD delivers:
Consistently High Performance – Up to 1,000 times the performance of the fastest 15K RPM hard drives, the Samsung PM1645 SAS SSD provides enterprise IT administrators performance to spare. An optimized Samsung native SAS 3.0 controller supplies the drive with 12 Gb/s of bandwidth and provides enterprises the performance margin to prevent costly and disruptive application support tickets. Exceptional Value – The same low cost per gigabyte as slower SAS HDDs. By utilizing Samsung state-of-the-art 3D V-NAND flash memory, cost effective flash memory can address high-end enterprise applications, outperforming older planar MLC flash memory, and providing solid state performance and reliability at hard drive cost. With no moving parts, the PM1645 SAS SSD delivers over 10 times the reliability of spinning disks, reducing the administrative cost overhead associated with drive replacement. Breakthrough Storage Density – Capacities up to 16TB in a 2.5” small form factor (SFF) drive. With 60% higher capacity per drive, and a smaller 2.5” form factor, up to 384TB can be stored in a 2U server. This breakthrough in storage density more than triples the density available with high capacity HDDs, using an industry standard form factor, and without sacrificing enterprise reliability, availability, and serviceability (RAS).
Compatibility
This drive is compatible with any server or workstation PCs that accepts 2.5" 15mm SSD SAS Drive.
Specifications
| Model | PM1645 |
| F/F | 2.5 inch |
| Seq. Read | 1250 MB/s |
| Ran. Read | 200 KIOPS |
| DWPD | 3 DWPD |
| Interface | SAS 12.0 Gbps |
| Capacity | 800GB |
| IOPS Read 4KB blocks | 197,000 |
| IOPS writes (4 KB blocks) | 60,000 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: GW8T1 0GW8T1 MZ-ILT800C
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




