Dell Equallogic 2WDPT / 33KFP 600GB 2.5" 10K SAS Enterprise Plus Hard Drive

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 600GB |
| Speed: | 10K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
| RAM: | 128MB |
Description
Dell Equallogic 2WDPT / 02WDPT / 33KFP / 033KFP / Seagate ST600MM0088 600GB 2.5" 12Gbps 10K RPM eMLC Enterprise Plus SAS Hard Drive with 18KYH tray - New Pull
Dell Equallogic 2WDPT / 02WDPT / 33KFP / 033KFP / Seagate ST600MM0088 600GB 2.5" 12Gbps 10K RPM eMLC Enterprise Plus SAS / Serial Attached SCSI HDD / Hard Disk Drive with 18KYH tray - New Pull
ALT PN: 1FD200-157
DPN: 2WDPT , 02WDPT
High-Performing, Up to 600GB, Small Form Factor 10K Hard Drive
- Stores twice the amount of Tier 1 data over previous generation, without increasing drive count, in 2.5-inch form factor
- Enables faster transaction processing, which can result in increased revenue generation and improved customer satisfaction
- Latest 12Gb/s SAS interface for improved scalability
- Industry’s highest MTBF at 2.0M hours
- Support for all drive formats, including 512 Native, 512 Emulation and 4K Native
- Provides up to 18% improvement in SDR performance over prior generation
- SAS-based Protection Information (PI) helps protect against inadvertent data change.
Best-Fit Applications
- High-performance Tier 1 enterprise servers
- Blade, rack and tower servers hosting transaction-based applications
- Power- and space-constrained data centers
- Compliance and data security initiatives
Compatibility
This 2.5" Equallogic SAS Kit is compatible with the following servers that accept 2.5"x15mm (SFF) SAS drives:
| Equallogic PS6110 | Equallogic PS4110 | Equallogic PS6100XS | Equallogic PS6100XV |
| Equallogic PS6100X | Equallogic PS6100S | Equallogic PS6110XS | Equallogic PS6110XV |
| Equallogic PS6110S | Equallogic PS6110X | Equallogic PS4100E | Equallogic PS-M4110 |
| Dell Compellent SC120 | Dell Compellent SC220 | Dell Compellent SCv2020 | Equallogic PS-4210X |
Specifications
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Standard Model | 2WDPT |
| Capacity | 600GB |
| PERFORMANCE | |
| Spindle Speed (RPM) | 10K |
| Average Latency (ms) | 2.9 |
| Sustained Transfer Rate (Outer to Inner Diameter, MB/s) | 215 to 108 |
| Cache, Multisegmented (MB) | 128 |
| CONFIGURATION/RELIABILITY | |
| Disks | 2 |
| Heads | 3 |
| Interface | 12Gb/s SAS |
| External Transfer Rate (MB/s) | 1200 |
| Nonrecoverable Read Errors per Bits Read | 1 per 10e16 |
| Annualized Failure Rate (AFR) | 0.44% |
| TURBOBOOST ENHANCED CACHE FEATURE | |
| I/O Acceleration and Response Time Optimization | - |
| NAND Flash Type | - |
| NAND Flash Size | - |
| Intelligent NAND Endurance Management | - |
| POWER MANAGEMENT | |
| Typical Op (A) +5V/+12V | 0.44/0.41 |
| Typical Operation (W) | 7.15 |
| Power Idle (W) | 3.91 |
| Performance Efficiency Index (Idle W/GB) | 0.0065 |
| ENVIRONMENTAL | |
| Temperature, Operating (°C) | 5 to 55 |
| Temperature, Nonoperating (°C) | -40 to 70 |
| Shock, Operating: 11ms (Gs) | 40 |
| Shock, Nonoperating: 2ms (Gs) | 400 |
| Acoustics Idle (bels—sound power) | 3.1 |
| Vibration, Operating: <500Hz (Gs) | 0.5 |
| Vibration, Nonoperating: <500Hz (Gs) | 3 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 02WDPT 33KFP 033KFP
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product has been mounted in a brand new system (e.g. server), then removed from the system, before entering service. These products may have some hours of usage due to system build time / burn-in / testing etc. New Pulls are guaranteed to have at least 95% (often 99%) of their service life remaining , they may show signs of being physically mounted and dismounted. All handling is performed by trained technicians, taking full ESD precautions.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty


