Dell Equallogic RW4HV / DYN7N Seagate ST600MP0025 600GB SAS Enterprise Plus Hard Drive

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 600GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
| RAM: | 128MB |
Description
Dell Equallogic RW4HV / 0DYN7N / DYN7N / Seagate ST600MP0025 / 1MJ220-257 600GB 3.5" 12Gbps 15K FIPS/SED SAS Enterprise Plus HDD with Y79JP tray and Y004G bracket - Brand New OEM
Dell Equallogic RW4HV / 0RW4HV / 0DYN7N / DYN7N / Seagate ST600MP0025 / 1MJ220-257 600GB 3.5" SFF 12Gbps 15K / 15,000 RPM SED / Self-Encrypting FIPS SAS / Serial Attached SCSI Enterprise Plus HDD / Hard Disk Drive with Y79JP tray and Y004G bracket - Brand New OEM
Dell Equallogic Enterprise Plus Performance 15K HDD
High-Performing, Up to 600GB, Small Form Factor 15K Hard Drive
- Stores twice the amount of Tier 1 data over previous generation, without increasing drive count, in 2.5-inch form factor
- Enables faster transaction processing, which can result in increased revenue generation and improved customer satisfaction
- Latest 12Gb/s SAS interface for improved scalability
- Industry’s highest MTBF at 2.0M hours
- Support for all drive formats, including 512 Native, 512 Emulation and 4K Native
- Provides up to 18% improvement in SDR performance over prior generation
- SAS-based Protection Information (PI) helps protect against inadvertent data change.
Best-Fit Applications
- High-performance Tier 1 enterprise servers
- Blade, rack and tower servers hosting transaction-based applications
- Power- and space-constrained data centers
- Compliance and data security initiatives
Compatibility
This drive is compatible with any server that accepts 2.5"x15mm (SFF) SAS drives.
Designed for Dell Equallogic & Dell Compellent systems including:
PS6100, PS-M4110, SC200 , 4100E
Specifications
| SPECIFICATIONS | |
|---|---|
| Model Number | RW4HV |
| Secure | Yes |
| FIPS | Yes |
| Specification | 512 Native |
| Capacity | 600GB |
| Interface | 12Gb/s SAS |
| PERFORMANCE | |
| Average Latency (ms) | 2.0 |
| Sustained Transfer Rate (Outer to Inner Diameter) MiB/s | 233 to 160 |
| Max. Instantaneous Transfer Rate (SAS dual port) MB/s | 2400 |
| Cache, Multisegmented (MB) | 128 |
| TURBOBOOST ENHANCED CACHE | |
| NAND Flash Type | eMLC |
| NAND Flash Size | 32GB |
| Mixed-Workload Performance (IOPS, compared to standard model) | up to 3x |
| CONFIGURATION/RELIABILITY | |
| Disks/Heads | 3/6 |
| Nonrecoverable Read Errors per Bits Read, Max | 1 per 10e16 |
| Annualized Failure Rate (AFR) | 0.44% |
| POWER MANAGEMENT | |
| Typical Op (A) +5V/+12V | 0.44/0.54 |
| Average Idle Power (W) | 5.3 |
| Average Operating Power (W) | 8.7 |
| ENVIRONMENTAL | |
| Ambient Temperature, Operating (C°) | 5 to 55 |
| Ambient Temperature, Nonoperating (C°) | -40 to 70 |
| Temperature Change Rate/Hr, Max (C°) | 20 |
| Relative Humidity, Noncondensing (max gradient 20% hour) | 5% to 95% |
| Shock, Max Operating: 11ms (Gs) | 40 |
| Shock, Max Nonoperating: 2ms (Gs) | 400 |
| Vibration, Operating: <400Hz (Gs) | 0.5 |
| Vibration, Nonoperating: <500Hz (Gs) | 2.4 |
| PHYSICAL | |
| Height (in/mm, max) | 0.591/15.00 |
| Width (in/mm, max) | 2.750/69.85 |
| Depth (in/mm, max) | 3.955/100.45 |
| Weight (lb/kg) | 0.507/0.230 |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 0RW4HV 0DYN7N DYN7N ST600MP0025 1MJ220-257
Weight: 1.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty








