Dell FDVMH / KIOXIA KRM5XVUG1T92 SDFGD85DAB01 1.92TB 2.5 12Gbps SAS Mixed Use TLC SSD

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 1.92TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Mixed Use / MU |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell FDVMH / KIOXIA KRM5XVUG1T92 SDFGD85DAB01 1.92TB 2.5 12Gbps SAS Mixed Use TLC Solid State Drive - Brand New OEM
Dell FDVMH / KIOXIA KRM5XVUG1T92 SDFGD85DAB01 1.92TB 2.5 12Gbps SAS Mixed Use TLC Solid State Drive - Brand New OEM
DP/N: FDVMH 0FDVMH KRM5XVUG1T92 SDFGD85DAB01
Enterprise Mixed Use SSD
RM5 Series Value SAS Solid State Drive RM5 Series 12Gb/s value SAS SSDs are priced to replace SATA in servers, delivering improved performance and reliability, with no change to the server infrastructure.
Dell EMC + KIOXIA = Better Together
• Together: 20+ years of storage collaboration*
• SSDs shipping across all of Dell EMC’s major server and storage product lines
• All KIOXIA SSDs are VMware vSAN™ certified for your virtualized data center environments
• Sole vendor to offer value SAS (RM5 Series) and data center NVMe™ (CD5 Series) SSDs, similarly priced to SATA
Compatibility
This drive is compatible with Servers and Data Storage Arrays that accept 2.5" x 15mm SFF 12Gb/s SAS drives.
Specifications
| Toshiba Enterprise Mixed Use SSD | |
|---|---|
| Model Number | KRM5XVUG1T92 |
| Capacity | 1.92TB |
| Interface | SAS-3.0 |
| Interface Speed | 12.0 Gbit/s , 6.0 Gbit/s , 3.0 Gbit/s , 1.5 Gbit/s |
| Memory Type | TLC |
| Sustained 64KiB Sequential Read | 839 MiB/s |
| Sustained 64KiB Sequential Write | 650 MiB/s |
| Sustained 4KiB Random Read | 45,000 IOPS |
| Sustained 4KiB Random Write | 50,000 IOPS |
| MTTF | 2,000,000 hours |
| DWPD | 3 |
| Supply Voltage | 5 V ±7 % , 12 V ±7 % |
| Power Consumption (Ready) | 3.2 W Typ. |
| Height | 15.0 mm +0 , -0.5 mm |
| Width | 69.85 ±0.25 mm |
| Length | 100.45 mm Max. |
| Weight | 150 g Max. |
| Temperature ( Operating ) | 0 to 55 °C |
| Relative Humidity ( Operating ) | 5 to 95 % R.H. |
| Vibration ( Operating ) | 21.27 m/s { 2.17 Grms } ( 5 to 800 Hz ) |
| Shock ( Operating ) | 9,800 m/s { 1,000 G } ( 0.5 ms duration ) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: FDVMH 0FDVMH SDFGD85DAB01
Weight: 0.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




