Dell J598C / Hitachi Ultrastar A7K1000 500GB 7.2K Enterprise SATA Hard Drive 0A35770 / 0A36141 / HUA721050KLA330

- In Stock:2Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 500GB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 300 - 3Gbps |
| RAM: | 32MB |
Description
Dell J598C / Hitachi Ultrastar A7K1000 500GB 7.2K Enterprise SATA Hard Drive 0A35770 / 0A36141 / HUA721050KLA330 - Brand New
The Ultrastar A7K1000 features a 3 Gb/s SATA interface supporting key features in the Serial-ATA specification including Native Command Queuing (NCQ), staggered spin-up and hot-swap capability. The Ultrastar A7K1000 allows for configuration scalability and with the same physical connector as Serial Attached SCSI (SAS) drives, it’s ideal for use in mixed-drive environments. In multi-drive environments, rotational vibration, which results from the vibration of neighboring drives in a system, can degrade hard drive performance. To aid in maintaining high performance, the Ultrastar A7K1000 incorporates enhanced Rotational Vibration Safeguard (RVS) technology providing up to 50% improvement over the previous generation against performance degradation, leading the industry.
Hitachi p/n: 0A35770 / 0A36141
HUA71050KLA330
Compatibility
This drive is compatible with any of our SATA drive trays as well as any system that supports SATA hard drives.
Specifications
| Drive specification | J598C HUA721050KLA330 |
| Formatted Gbytes (512 bytes/sector) | 500 |
| Bytes per sector | 512 |
| Read/write heads | 6 |
| Data Disks | 3 |
| Spindle speed (RPM) | 7,200 |
| Internal data transfer rate (Mbits/sec max) | 1070 |
| I/O data transfer rate) | 3.0Gb/s |
| Cache buffer | 32 Mbytes |
| Height (max) | 26.1 mm |
| Width (max) | 101.6 mm |
| Length (max) | 147 mm |
| Weight (max) grams | 700 |
| Average seek, read (msec typical) | 8.5 |
| Startup current (typical) 12V (peak) | 2.0 amps |
| Idle mode (typical) watts | 7.3 |
| Ambient temperature | 5° to 60 °C (op.) –40° to 70 °C (nonop.) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: J598C 0J598C 0A35770 0A36141
Weight: 1.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




