Dell YW17N / WD / HGST Ultrastar 0B40553 / WUSTR1538ASS200 3.84TB 2.5 inch SFF 12Gbps DC SS530 Read Intensive SAS SSD

- In Stock:10Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 3.84TB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Read Intensive / RI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell YW17N / WD / HGST Ultrastar 0B40553 / WUSTR1538ASS200 3.84TB 2.5 inch SFF 12Gbps DC SS530 RI SAS SSD - Certified 95
Ultrastar® SS530
Maximize Storage and Server Scalability with SAS SSDs
Data is transforming the world and growing at an exponential pace. The SAS interface continues its dominance in traditional enterprise storage arrays, making the everincreasing volume of data rapidly and reliably available. Storage solutions depend on SAS’s protection features, such as dual-port failover for redundancy, and SAS’s high reliability to power mission-critical applications such as ERP, OLTP, OLAP, and more.
Designed with a dual-port 12Gb/s SAS interface for seamless integration into enterprise environments, the Ultrastar® DC SS530 SAS SSD is available in capacities from 400GB to 15.36TB¹, double the capacity of prior generations. Delivering performance up to 440,000
random read and 320,000 random write IOPS—best in class among current 12Gb/s SAS SSDs—the Ultrastar DC SS530 can help to drive faster data analytics, drive higher productivity, and power business decision-making.
Proven Architecture with Industry-Leading Quality and Reliability
Ultrastar DC SS530 leverages the proven architecture of the prior generation Ultrastar SS300 with second generation 3D TLC NAND flash memory. The Ultrastar DC SS530 achieves an extraordinary 0.35% annual failure rate (AFR) or 2.5 million hours mean-timebetween-failure (MTBF). DC SS530 offers three endurance options of 1, 3 and 10 drive writes per day (DW/D) to meet the most stringent data center requirements. Help keep confidential data secure by deploying self-encrypting drive technology that supports Trusted Computing Group (TCG) Enterprise standards for security services and FIPS 140-2 validation for cryptographic-enabled drives that are required for certain government applications.
Highlights
- Enterprise-grade 12Gb/s SAS SSD for maximum throughput; backward compatible with 6Gb/s SAS
- Capacity points: 400GB to 7.68TB in 2.5-inch drive form factor
- Maximum read throughput up to 2,150MB/s
- Up to 440,000 4KiB IOPS in random reads
- 1 random drive writes per day (DWPD, DW/D)
Read-intensive Workloads (480GB - 7.68TB)
- ERP, CRM, and Data Warehouse
- Video Streaming, Video-on-Demand
- File Servers
- Database Analytics
DPN YW17N / 0YW17N
Specifications
| Drive Model | HGST Ultrastar SS530 |
|---|---|
| Configuration | |
| SE Model # | 0B40553 |
| Alt Model # | WUSTR1538ASS200 |
| Base Model | Ultrastar SS200 |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Form Factor | 2.5-inch |
| Capacity | 3.84TB |
| Endurance (Drive writes per day) | 1 |
| Performance | |
| Sequential Read (max MB/s, 128KiB) | 2,150 |
| Sequential Write (max MB/s, 128KiB) | 2,120 |
| Random Read (max IOPSm 4KiB) | 440,000 |
| Random Write (max IOPS 4KiB) | 100,000 |
| Mixed Random Read/Write (max IOPS 70% R / 30%W 4KiB) | 190,000 |
| Reliability | |
| Error Rate in bits read | <1 in 10E17 |
| MTBF | 2.5M hours |
| Annual failure rate (AFR) | 0.35% |
| Power | |
| Requirement (DC +/- 5%) | 5V & 12V |
| Operating (W, typical) | 9, 11, 14 |
| Idle (W) | 3.2 |
| Physical | |
| z-height (mm) | 15 |
| Dimensions (width x depth, mm) | 70.1 x 100.45 |
| Weight / without brackets (g, max) | 175 |
| Environmental | |
| Cas Temperature | 0°C to 70°C |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 0P40553 WUSTR1538ASS200 YW17N 0YW17N
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products can not qualify as new, however, we have tested and evaluated their health, performance and usage statistics and determined that they have at least 95% of their designed service life remaining. e.g. in SSDs they are guaranteed to have at least 95% endurance remaining.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




