EMC AX-SS07-010 1TB / 1000GB 7.2K 3.0Gbps SATA Hard Drive Kit 005048805

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$659.00
| Capacity: | 1TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 300 - 3Gbps |
| RAM: | 32MB |
Description
EMC AX-SS07-010 1TB / 1000GB 7.2K 3.0Gbps SATA Hard Drive Kit 005048805 - Brand New
EMC AX-SS07-010 1TB / 1000GB 7.2K 3.0Gbps SATA Hard Drive Kit 005048805 - Brand New
Capacity: 1000GB / 1TB / 1 TB
EMC p/n: 005048805
Manufacturer p/n: AX-SS07-010
Tray and Hard drive complete
Compatibility
This kit is For: AX4-5 AX4-5F AX4-5I NX4
Specifications
| Specifications | 1000 GB |
|---|---|
| EMC Part Number | 005049063 |
| Interface | SATA 3.0Gb/s |
| Cache | 32 MBytes |
| Capacity | 1000 GB |
| FC Interposer | Included |
| PERFORMANCE | |
| Spindle Speed | 7,200 rpm |
| Average latency | 4.16 msec |
| Random read seek time | 8.5 msec |
| Random write seek time | 9.5 msec |
| RELIABILITY | |
| MTBF | 1,200,000 hours |
| Annual Failure Rate | 0.34 |
Alternate MPNs: 005048805 005048831
Weight: 2.5 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty






