EMC 005050716 / 118033254 / Samsung MZ-6ER400T/00C3 400GB MLC 3.5-inch SAS 6Gbps 520k SSD

- In Stock:3Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 400GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Write Intensive / WI |
| Electrical Interface: | SAS-2 6Gbps |
Description
EMC 005050716 / 118033254 / Samsung MZ-6ER400T/00C3 400GB MLC 3.5-inch LFF Hybrid Carrier SAS 6Gbps 520k SSD with 100-563-165 tray and 040-002-087 bracket - Brand New
EMC 005050716 / 118033254 / Samsung MZ-6ER400T/00C3 400GB MLC 3.5-inch LFF Hybrid Carrier SAS 6Gbps 520k SSD with 100-563-165 tray and 040-002-087 bracket - Brand New
This kit includes
- 1 x 400GB 2.5" MLC SAS SSD
- 1 x EMC 3.5" LFF Hybrid Carrier 100-563-165 tray
Alt PT# MZ6ER400HAGL-000C3 / 005050716 / 118033254 / MZ-6ER400T/00C3
Compatibility
Kit is fully compatible with 4U 60-disk capacity storage systems that support SAS 3.5" LFF hard drives including:
| ECS-U400E | ECS-U480 | ECS-U400T | |
Specifications
| EMC SSD | |
|---|---|
| Basic Specifications | |
| Model Number | 005050716 |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Capacity | 400GB |
| Flash Memory Technology | Multi Level Cell (MLC) |
| Sector Size | 520 |
| Form Factor | 3.5 inch |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 005050716 118033254 MZ-6ER400T/00C3 MZ6ER400HAGL-000C3
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty








