EMC 105-000-408-00 / 118000380 / HGST HUS726060ALA640 / 0F20573 6TB 7.2K 3.5" SATA Hard Drive

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$240.00
| Capacity: | 6TB |
| Speed: | 7.2K RPM |
| Interface Types: | SATA |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SATA 600 - 6Gbps |
| RAM: | 256MB |
Description
EMC 105-000-408-00 / 118000380 REV-03 / HGST HUS726060ALA640 / 0F20573 6TB 3.5" 6Gbps 7.2K RPM SATA 512 Hard Drive w/ G17590-002 tray - Brand New
EMC 105-000-408-00 / 118000380 REV-03 / HGST HUS726060ALA640 / 0F20573 6TB / 6000GB 3.5" LFF 6Gbps 7200 RPM SATA 512 HDD / Hard Drive w/ G17590-002 tray - Brand NewCompatibility
This hard drive is compatible with systems that support 6TB SATA Hard Drives including:
Intel R1304JP4OC
Intel S2600CP
Intel H2312WPJR
Specifications
Product Specifications | |
| Model | HUS726060ALA640 |
Performance Specifications | |
| Interface | SATA 6Gb/s |
| Capacity | 6TB |
| Form Factor | 3.5-Inch HDD |
| Sector Size | 512n |
Reliability/Data Integrity | |
| MTBF (M hours) | 2.0 |
| Acoustics | |
| Idle (Bels) | 2.0 |
| Power | |
| Active Idle | 5.3W |
| Physical Size | |
| Z-Hight | 26.1 mm |
| Dimensions (width x depth) | 101.6 x 147 mm |
| Weight (g, max) | 640 |
Alternate MPNs: 105-000-408 118000380 HUS726060ALA640 0F20573
Weight: 1.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




