EMC AX4-5 Series AX-SS15-600 / 005050914 / 005049036 / 005048958 600GB SAS 15K HDD

- Low Stock:Call for ETAStock Levels
This item is currently (nearly) out of stock. It may be possible to arrange fast shipment. If you need it urgently call us. Otherwise, it usually ships within 1 week.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 600GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
Dell EMC AX4-5 Series AX-SS15-600 / 005050914 / 005049036 / 005048958 / 118000394-02 600GB 3.5" 6Gbps 15K SAS 520 HDD with 040-001-334 tray - New Pull
Dell EMC AX4-5 Series AX-SS15-600 / 005050914 / 005049036 / 005048958 / 118000394-02 600GB 15K SAS / Serial Attached SCSI 6Gbps 3.5-in LFF HDD / Hard Disk Drive with 040-001-334 tray for AX4-5 Series Storage Systems - New Pull
Compatibility
Kit is fully compatible with AX4-5 Series Storage Systems that support SAS 3.5" LFF hard drives including:
| AX4-5F8 | AX4-5SCF4 | AX4-5 | AX4-5SC |
| AX4-5i | AX4-5SCi |
Specifications
| EMC AX4-5 Series HDD | |
|---|---|
| Model Number | AX-SS15-600 |
| Part Number | 005050914 |
| Specifications | |
| Interface | SAS 6Gb/s |
| Capacity (GB) | 600GB |
| RPM | 15,000 |
| Form Factor | 3.5-inch |
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 5050914 005050914 005049036 005048958 118000394-02
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product has been mounted in a brand new system (e.g. server), then removed from the system, before entering service. These products may have some hours of usage due to system build time / burn-in / testing etc. New Pulls are guaranteed to have at least 95% (often 99%) of their service life remaining , they may show signs of being physically mounted and dismounted. All handling is performed by trained technicians, taking full ESD precautions.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




