Fujitsu MAX3036RC SAS Hard Disk

- In Stock:32Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 36GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 3.5" LFF Hard Drive |
| Electrical Interface: | SAS-1 3Gbps |
| RAM: | 16MB |
Description
Fujitsu MAX 36.7GB 15K 3Gbps Serial Attached SCSI / SAS Hard Drive MAX3036RC - Refurbished
Fujitsu MAX 36GB 15K 3Gbps Serial Attached SCSI / SAS Hard Drive MAX3036RC - Refurbished
Alt. MPN: CA06697-B100
Compatibility
MD1000, Dell PwerEdge 2900, 2950
Specifications
| Specifications | |
| Model number | MAX3036RC |
| Form Factor(width) | 3.5-inch |
| Form Factor(height) | 1-inch |
| Height | 25.4 mm |
| Width | 101.6 mm |
| Length | 146.05 mm |
| Weight | 0.75 kg |
| Formatted Capacity | 36.7 Gbytes |
| Rotational Speed | 15,000 rpm |
| External (I/O) Transfer Rate (max) | 300 MBytes/sec |
| Average Seek Time, Read | 3.3 msec typical |
| Average Seek Time, Write | 3.8 msec typical |
| Track-to-Track Seek, Read | 0.2 msec typical |
| Track-to-Track Seek, Write | 0.4 msec typical |
| Average Latency | 2 msec |
| Default Buffer (cache) Size | 16 Mbytes |
| Max Operating Shock (2-msec) | 65 Gs |
| Max Nonoperating Shock (2-msec) | 250 Gs |
| Operating Vibration (max) | 1.0 Gs |
| Nonoperating Vibration (max) | 5.0 Gs |
| Operating Temperature (max) | 55 deg C |
| Operating Temperature (min) | 5 deg C |
| Nonoperating Temperature (max) | 70 deg C |
| Nonoperating Temperature (min) | -40 deg C |
| Acoustics, Idle (sound power, typ) | 3.6 Bels |
| MTBF (Hours) | 1,200,000 hours |
| Nonrecoverable Read Errors | 1 per 10^15 bits read |
| Supports S.M.A.R.T. | Yes |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
Alternate MPNs: CA06697-B100
Weight: 1.8 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
These products have had NO problems or failures, they merely have some usage. The product has been professionally returned to excellent condition. These items have been fully tested, formatted (if appropriate) &repackaged. Hard drives are fully vetted for surface defects and wear, only healthy disks are approved for resale to our customers. Please see our refurbishing process for more details. Watch a video about our refurbishing process
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




