HGST HUSMM1680ASS204 800GB MLC 12Gbps 512e 2.5" WI SAS SSD

- In StockStock Levels
We don’t track exact quantities on this item, but it is usually in stock (95% of the time).
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
$599.00
| Capacity: | 800GB |
| Speed: | Solid State |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| SSD Endurance DWPD: | Enterprise Write Intensive / WI |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
Description
HGST HUSMM1680ASS204 800GB MLC 12Gbps 512e 2.5" WI SAS SSD - Brand New
HGST Ultrastar SSD1600MM HUSMM1680ASS204 800GB MLC / Multi Level Cell 12.0 Gb/s 512e SFF / Small Form Factor 2.5" WI / Write Intensive / 10-DWPD SAS / Serial Attached SCSI SSD / Solid State Drive - Brand New
Compatibility
This drive is compatible with any server that accepts 2.5inx1.0in SAS Drive.
Specifications
| Product Specifications | |
|---|---|
| HGST Model # | HUSMM1680ASS204 |
| HGST Base Part # | 0B32166 |
| Configuration | |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Capacity (GB1 ) at 512 bytes/sector | 1600 / 800 / 400 / 200 |
| Form factor | 2.5-inch |
| Flash memory technology | Multi Level Cell (MLC) |
| Sector size support | 512, 520, 528, 4K |
| Performance | |
| Read throughput (max MB/s, sequential 64K) | 1100 |
| Write throughput (max MB/s, sequential 64K) | 765 |
| Read IOPS (max IOPS, random 4K) | 130,000 |
| Write IOPS (max IOPS, random 4k) | 100,000 |
| Reliability | |
| Error rate (non-recoverable bits read) | 1 in 10^17 |
| MTBF2 (M hours) | 2.5 |
| Annual failure rate2 (AFR) | 0.35% |
| Availability (hrs/day x days/wk) | 24x7 |
| Endurance (max PB1 , random write) | 29.2 / 14.6 / 7.3 / 3.6 |
| Power | |
| Requirement | +5 VDC (+/-5%) +12 VDC (+/-5%) |
| Operating (W, typical) | 9.0 and 11.0 |
| Idle (W) | 2.2 |
| Physical | |
| z-height (mm) | 15.0 |
| Dimensions (width x depth, mm) | 70.1 x 100.6 |
| Weight (g, max) | 187 |
| Environmental (operating) | |
| Case temperature | 0º to 70ºC |
| Shock (half-sine wave) | 1000G (0.5ms) 500G (2ms) |
| Vibration, random (G RMS) | 2.16, all axis (5 to 700 Hz) |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 0B32166
Weight: 0.7 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
Condition Levels Explained
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




