Dell 9MCCH 300GB 15K SAS 12Gbps 512n 2.5 Hard Drive HDD Seagate ST300MP0006

- In Stock:424Need more?Stock Levels
This stock level is real time and accurate. This quantity is available for same-day shipment. Larger quantities can take up to a week to ship. Call us for larger quantities that you need urgently.
- 1 Year DiscTechWarrantyProduct Warranties Explained
The product has a DiscTech warranty for the time period specified. View our limited warranty
| Capacity: | 300GB |
| Speed: | 15K RPM |
| Interface Types: | SAS |
| Form Factor: | 2.5" SFF Server Drive |
| Electrical Interface: | SAS-3 12Gbps |
| RAM: | 256MB |
Description
Dell Enterprise Plus 9MCCH Seagate ST300MP0006 300GB SFF 12Gbps 15K RPM 512n SAS Hard Drive - Brand New
Dell Enterprise Plus 9MCCH Seagate ST300MP0006 300GB SFF 12Gbps 15K RPM 512n SAS Hard Drive - Brand New
Enterprise Performance 15K HDD
Performance You Need, Versatility You Want, Affordability You Demand
- Accelerates I/O operations and completes more transactions faster—even during peak demand
- Optimizes TCO with higher capacity at lower cost than high-performance alternatives Delivers more predictable performance (up to 27% SDR over previous generation ) while helping to protect data from corruption due to unexpected power loss
- Supports all drive formats including 512 native and a single Fast Format™ model for advanced formats (4Kn and 512e) that simplifies HDD management
- Industry-leading read caching with TurboBoost™ technology for optimum response times—perfect for OLTP applications
- Advanced Write Caching feature utilizing enhanced algorithms for the industry’s highest mission-critical storage workload performance efficiencies
- Uses traditional NAND and advanced algorithms to promote hot data and achieve performance improvement (up to 2.6× improvements over last generation)
- Enables high density with power efficiency due to lower power and cooling requirements—ideal for space- and power-constrained enterprise data centers
- Widely accepted, proven sixth-generation technology for reliable access to demanding high performance applications.
Best-Fit Applications
- High-performance, mission-critical enterprise servers requiring 24×7 availability
- Highly reliable blade, pedestal, rack and tower servers
- Transaction-based applications, like OLTP, databases, HPC and big data analytics
- Power- and space-constrained data centers
- Compliance and data security initiatives
Compatibility
This drive is compatible with laptops that accept 2.5" x 15mm SFF SAS drives.
Specifications
| 512 Native Enterprise Performance 15K HDD | |
|---|---|
| Standard Model | ST300MP0006 |
| Performance | |
| Capacity | 300GB |
| Average Latency (ms) | 2.0 |
| Sustained Transfer Rate (Outer to Inner Diameter) MB/s | 300 to 210 |
| Max. Instantaneous Transfer Rate (SAS dual port) MB/s | 2400 |
| Cache, Multisegmented (MB) | 256 |
| Interface | SAS 12Gb/s |
| Intelligent NAND Endurance Management | No |
| Features | |
| Fast-Format Models | No |
| TurboBoost™ Enhanced Read Caching | No |
| Advanced Write Caching | Yes |
| Low Halogen | Yes |
| PowerChoice™ Idle Power Technology | Yes |
| Hot Plug Support | Yes |
| Organic Solderability Preservative | Yes |
| Digital Sensors for Humidity | Yes |
| Configuration/Reliability | |
| Disks/Heads | 1/2 |
| Nonrecoverable Read Errors per Bits Read, Max | 1 per 10E16 |
| Annualized Failure Rate (AFR) | 0.44% |
| Power Management | |
| Typical Op (A) +5V/+12V | 6.9 |
| Average Idle Power (W) | 4.7 |
| Average Operating Power (W) | 6.9 |
| Environmental | |
| Ambient Temperature, Operating (C°) | 5 to 55 °C |
| Ambient Temperature, Nonoperating (C°)) | -40 to 70 °C |
| Temperature Change Rate/Hr, Max (°C) | 20 |
| Relative Humidity, Noncondensing (max gradient 20%/hour) | 5% – 95% |
| Shock, Max. Operating: 11ms (Gs) | 40 |
| Shock, Max. Nonoperating: 2ms (Gs) | 400 |
| Vibration, Operating: <400Hz (Gs) | 0.5 |
| Vibration, Nonoperating: <500Hz (Gs) | 2.4 |
| Physical | |
| Height (mm/in) | 15.00mm/0.591in |
| Width (mm/in, max) | 69.85mm/2.750in |
| Depth (mm/in, max) | 100.45mm/3.955in |
| Weight (g/lb) | 225g/0.496lb |
Click here to view the manufacturer's item description/brochure
ROHS Compliant
Alternate MPNs: 9MCCH 09MCCH
Weight: 1 lb
Warranty: 1 Year DiscTech
Condition
The product is brand new.
Warranty
1 Year DiscTech Warranty




